Zgodnie z nie taką już nową świecką tradycją jesień witamy w Ocyplu. A tam: grzyby, kajobrazy, żurawie... Było pięknie. Wracamy z głowami pełnymi wrażeń, wiadrami pełnymi darów lasu, pełną kartą pamięci i trzema slajdami.
niedziela, 26 września 2010
W tańcu zaklęte
Urzekła mnie scena. Dwoje tancerzy. On wielki, niezgrabny brunet, ona filigranowa, delikatna panienka w zwiewnej sukience. Przemienieni przez złą wróżkę, tańczą dalej w bezruchu.
Atak obcego
W kilku miejscach trawy i gałęzie leżące na ziemi pokryte były dziwną galaretowatą substancją. Wyglądało to, jak choroba, albo atak obcego. Substancja pokrywająca te źdźbła to śluzowce. Organizmy żywe, które kiedyś zaliczane były do grzybów, jeszcze wcześniej do roślin zarodnikowych. Nie przystawały jednak do tych organizmów z uwagi na zdolność przemieszczania się oraz z uwagi na sposób odżywiania. Problem z konkretnym sklasyfikowaniem śluzowców polega na tym, że na różnych etapach swojego życia wykazują one cechy zbliżone do grzybów, roślin i zwierząt. Obecnie zalicza się je do królestwa zwierząt, a ściślej podkrólestwa Pierwotniaków. Niektórzy sądzą, że ze względu na swoją odrębność śluzowce powinny stanowić niezależne królestwo organizmów.
Polecam stronę, na której dowiesz się więcej o tych ciekawych organizmach:
99
Żurawie zbierają się do drogi. Krążą kilkaset metrów nad Borami nawołując kolejne stada do przyłączenia się. Za kilka dni zbiorą się na jakiejś łące i w pewnej chwili po prostu odlecą. Jesień...
Posłuchaj [00:34]: |
Wiem, wiem. Muszę popracować nad jakością nagrań.
Parcie na szkło
Wędrując po Borach spotkałem na swej drodze padalca. Pełzł powoli wśród mchu i igliwia w jednym kierunku. Nie wiele myśląc [małżonka powiedziałby, że w ogóle], położyłem się z aparatem na jego drodze i czekałem. Chwilę później padalec dopełzłbył do mnie i zamarł w bezruchu zaraz po wykonaniu przez mnie pierwszego zdjęcia.
Świt nad Długim
Dołączam zdjęcia z majowego pobytu w Ocyplu. Jeden z dni przywitałem nad jeziorem Długim koło Mermetu.
Pentax Z-1P / Pentax-A 1.4/50 / Provia 100F
Pentax Z-1P / Pentax-A 1.4/50 / Provia 100F
wtorek, 21 września 2010
Polski grzyb
Szykując się na kolejne fotograficzne grzybobranie w Borach Tucholskich wykopałem zdjęcia grzybów sprzed roku i próbując nazwać okazy [co jeszcze ciągle sprawia mi dużą trudność] trafiłem na taką oto ciekawostkę:
Borowik kasztanowy, borowik brunatny... W Rosji i na Ukrainie ten gatunek zazwyczaj się nazywa "grzybem polskim" (ros. польский гриб) [za Wikipedią].
Borowik kasztanowy, borowik brunatny... W Rosji i na Ukrainie ten gatunek zazwyczaj się nazywa "grzybem polskim" (ros. польский гриб) [za Wikipedią].
czwartek, 16 września 2010
Bezwstydny!
Kurcze nie wiem, co to za grzyb. Wydawało mi się, że to młodociana postać sromotnika. Dwa podręczne atlasy przejrzane i nic. Szukam dalej... Jak znajdę - uzupełnię.
wtorek, 14 września 2010
sobota, 11 września 2010
Wspinaczka
Był chłodny słoneczny poranek. Z daleka dostrzegłem jakiś zielony punkt na czarno-białej powierzchni pnia brzozy. Rzekotka spowolniona chłodem poranka wspinała się mozolnie po prawie pionowym pniu. Czyżby zmierzała instynktownie ku Słońcu?
Pentax Z-1P / Kenko Ex-Tube 12mm / Pentax-A 1.4/50 / Provia 100F
Subskrybuj:
Posty (Atom)